Interferon – leczenie WZW typu B

Przygotowanie do leczenia interferonem w przypadku WZW typu B.

Przez większość okresu naszego zakażenia WZW możemy w ogóle się o nim nie dowiedzieć, a gdy już się dowiemy i będziemy w dobrym stanie, to może się okazać, że nasze leczenie będzie polegać przede wszystkim na obserwacji. Przez długi czas tak było w moim przypadku. Ostatnio niestety wyniki badań się pogorszyły i zostałem zakwalifikowany do leczenia interferonem.

Aby sprawdzić czy należy zacząć podawać interferon wykonuje się kilka badań krwi włącznie z wiremią. W moim przypadku wiremia przekroczyła dopuszczalny stan mimo, iż ostatnimi czasy spadała. Lekarz chciał wykonać mi jeszcze biopsję wątroby, ale ponieważ w przypadku WZW typu B fibroscan jest badaniem dopuszczonym przez NFZ do kwalifikacji leczenia WZW typu B (w przypadku typu C biopsja jest już podobno koniecznością) dlatego też się na niego zdecydowałem. Niestety wynik wyszedł nieco gorzej: stopień włóknienia F1 w skali Metavir (Skala włóknienia Metavir). Poprzednim razem było to włóknienie pomiędzy F0-F1. Lekarz prowadzący stwierdził, że w takim razie nie ma na co czekać i poprosił bym zapisał się do kolejki oczekujących na interferon.

Czas oczekiwania na interferon.

Przy zapisywaniu się na listę pielęgniarka powiedziała, że przede mną znajduje się około 30 osób. Stwierdziłem, że w takim razie przy następnej wizycie (po 4 miesiącach) będę już blisko rozpoczęcia leczenia. Okazało się jednak, że to nie takie proste, gdyż kolejka dość powoli przesuwa się do przodu. Termin rozpoczęcia badania wyznaczono mi na lipiec tego roku, czyli po 10 miesiącach od podjęcia decyzji o zapisaniu na listę (średnio daje to trzy osoby miesięcznie, które rozpoczynają leczenie). Ostatnio jednak zadzwoniono do mnie z poradni i poinformowano, że leczenie mogę rozpocząć już na początku maja. Niedługo wybieram się na wizytę kontrolną, więc pewnie w końcu dowiem się co i jak. Obawiam się leczenia, gdyż nie wiem jak mój organizm zareaguje na interferon. Bywa z tym podobno bardzo różnie, ale ponieważ „jestem młody i silny” to mam się niczym nie przejmować. Dodatkowo pociesza mnie fakt, że będę przyjmował interferon bez rybawiryny (Informacje na temat rybawiryny), a to podobno duży plus.