Nosiciel WZW – kim jest?

Kim jest nosiciel WZW?

Jak mawia przysłowie – choroba nie wybiera. Dlatego ludzi borykających się z tymi samymi problemami zdrowotnymi jest wokół nas mnóstwo. Rzadko jesteśmy adresatami takich wiadomości, przede wszystkim dlatego, że spora liczba zakażonych zupełnie nie ma o tym pojęcia, a jeśli ktoś już wie, to raczej się tym nie chwali. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu. Poniżej oraz w kolejnych częściach poświęconych tematowi „Kim jest nosiciel WZW” pojawi się sporo diagramów, które ukażą nam do jak wielkiej podgrupy każdy z nas należy.

Zacznijmy w takim razie od wieku osób biorących udział w badaniu: wiek3

Możemy zauważyć, że nosiciel WZW to w większości przypadków osoba w wieku do 49 lat. Po tym okresie życia liczba osób chorych jest już dużo mniejsza.

Poniższy wykres prezentuje jakiej płci byli ankietowani. W tym przypadku żadna grupa nie wyróżnia się tak bardzo jak w przypadku wieku:

Nosiciel WZW - płećKolejny wykres przedstawia wykształcenie ankietowanych. Możemy na jego podstawie wywnioskować, że najczęściej diagnozowano wirusa u osób dorosłych. Wykształcenie podstawowe zapewne w większej ilości przypadków oznacza dzieci, u których istnieje mniej okazji do tego by móc zdiagnozować chorobę.

Nosiciel WZW - wykształcenie

Możemy też zauważyć, że w przeważającej większości nosiciel WZW mieszka w dużym mieście. Przyczyn takiego zjawiska może być mnóstwo, począwszy od dostępności odpowiednich jednostek służby zdrowia.

Nosiciel WZW - zamieszkanie

Przyjrzyjmy się teraz stanowi cywilnemu ankietowanych. Ewidentnie możemy zauważyć, że osoby te były przede wszystkim w związkach formalnych. Niekoniecznie musimy tutaj wywnioskować, że osoby żyjące stale z partnerem są częściej diagnozowane. Choć oczywiście stały związek może wpływać w pewien sposób na szybsze wykrycie WZW. Spora liczba osób, które w dalszym ciągu w tym związku trwają może świadczyć, że choroba nie ma znaczenia dla stałego partnera.

Nosiciel WZW - stan cywilny

Przyjrzyjmy się teraz kwestii posiadania potomstwa. W przypadku WZW typu C przeważają osoby posiadające dzieci. W przypadku WZW typu B rozkład jest dość podobny. Warto jednak zwrócić uwagę, że przyczyną braku potomstwa niekoniecznie jest zakażenie wirusem. Dzieci mogły również zostać poczęte przed zarażeniem wirusem.

Nosiciel WZW - potomstwo

W kolejnej części skupimy już na pytaniach związanych stricte z wirusem WZW.

Artykuł opracowano na podstawie ankiety przeprowadzonej przez jednego z pracowników poradni hepatologicznej.