Nosiciel WZW – choroba a życie 2/3.

Jakie jeszcze informacje nosiciel WZW może nam przekazać?

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się sporo na temat zmian w życiu, które następują po diagnozie WZW. Czas na kolejną porcję pytań związanych z życiem zawodowym i osobistym.

Osoby zarażone wirusem zostały zapytane o zmiany w relacjach ze znajomymi. Z odpowiedzi wynika, że te się nie zmieniły. Część osób przebadała się na obecność wirusa, część przestraszyła, ale nie zdarzyła się sytuacja, w której nosiciel WZW stracił znajomego.

Nosiciel WZW - reakcja znajomych na informację o zakażeniu

A w jaki sposób zmieniło się życie ankietowanych po diagnozie WZW? W większości wypadków nie uległo zmianie. Część przeszła na rentę, w niektórych przypadkach zakończono związki.

Nosiciel WZW - zmiana planów życiowych

Niejeden nosiciel WZW zadaje sobie na pewno pytanie jak inni ludzie zareagują na informację o chorobie. Z poprzednich odpowiedzi możemy wywnioskować, że rodzina i znajomi raczej nie zmieniają podejścia do osoby. A jak to jest z dyskryminacją? Co piąty zarażony WZW B i C spotkał się z jawną dyskryminacją. Mimo wszystko to sporo, tym bardziej, że w przypadku normalnych kontaktów społecznych trudno się zarazić.

Nosiciel WZW - przejawy jawnej dyskryminacji

A czy w związku z chorobą spotykają nas inne utrudnienia? 25% zarażonych WZW typu B i 36% zarażonych WZW typu C spotkało się co najmniej raz z odmową objęcia opieką medyczną.

Nosiciel WZW - odmowa opieki medycznej

Praca jest niezwykle istotnym elementem życia człowieka. Ludzie zazwyczaj planują swoją przyszłość, również tą zawodową. Czy WZW może pokrzyżować te plany? W przypadku HBV 28% ankietowanych oświadczyło, że ich plany zawodowe uległy zmianie. W przypadku HCV był to już dużo wyższy odsetek. Związane jest to przede wszystkim z dużo szybszą progresją choroby i wynikającymi z tego powikłaniami.

Nosiciel WZW - zmiana planów zawodowych

Zazwyczaj diagnoza choroby wymusza pewne zmiany w trybie życia, tak by nie przyspieszać jej postępowania lub pomóc w leczeniu. W przypadku WZW najistotniejsza jest rezygnacja z alkoholu i odpowiednia dieta. Zobaczmy co w swoim życiu zmienili ankietowani.

Nosiciel WZW - zmiany w stylu życiaSporo osób stylu życia niestety nie zmieniło, choć zmiany mogą wprowadzić wiele dobrego do walki z chorobą. Być może niektórzy z ankietowanych zdrowy styl życia prowadzą od dawna i diagnoza nie wymusiła na nich żadnych zmian.

W ostatniej części przedstawimy kolejną porcję pytań, a także podsumujemy krótko całe badanie.

Artykuł opracowano na podstawie ankiety przeprowadzonej przez jednego z pracowników poradni hepatologicznej.