Nosiciel WZW – choroba a życie 1/3.

Co nosiciel WZW może nam powiedzieć?

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się gdzie mieszkają ludzie tacy jak my, czy żyją sami, czy nie i ile mają lat. W tym artykule obszar naszych zainteresowań przesunie się bardziej w sferę prywatną i to odpowiedzi na tego typu pytania wydają mi się bardziej istotne. Być może dowiemy się, jak inni radzą sobie z chorobą i czy tak naprawdę mamy się czym przejmować, gdy zdiagnozowano u nas chorobę.

Zacznę w takim razie od pytania, na które pewnie mało kto zna odpowiedź, a które nurtuje wielu. Jak doszło do zarażenia? W przeważającej większości nosiciel WZW nie ma pojęcia, gdzie się zaraził. Ja sam nie zdawałem sobie sprawy przez wiele lat, że jestem nosicielem WZW. Może to się stało u dentysty, a może u fryzjera. Zabiegów żadnych nie przechodziłem, więc takie są moje typy. Ale cóż, teraz ta wiedza nie jest mi już do niczego potrzebna.

Nosiciel WZW - drogi zakażenia

A w jaki sposób ankietowani dowiedzieli się o chorobie? W przypadku WZW typu B przeważającym miejscem był punkt krwiodawstwa, a przy WZW typu C szpital i lekarz rodzinny. U mnie chorobę wykrył (a raczej podejrzewał ją lekarz rodzinny), a pełna diagnoza została już przeprowadzona w poradni hepatologicznej.

Nosiciel WZW - miejsce diagnozy

Spróbujmy się teraz dowiedzieć, czy przyjmowanie leków utrudnia chorym życie. Najpierw jednak trzeba się dowiedzieć ilu z nich leki przyjmuje. Tylko co piąty nosiciel WZW zapisany do przychodni jest poddawany wyłącznej obserwacji, pozostali natomiast byli lub są w trakcie terapii. Zdecydowana większość z nich twierdzi, że przyjmowane leki mają negatywny wpływ na ich życie.

Nosiciel WZW - stosowanie leków

Nosiciel WZW - wpływ na życie

Nosiciel WZW na pewno łatwiej poradzi sobie z chorobą, gdy ma wsparcie wśród bliskich osób. Dlatego warto również zapytać o to, czy chorzy utrzymują swoją chorobę w sekrecie, a jeśli nie to jaki wpływ decyzja o ujawnieniu przypadłości wywarła na ich życie. Tylko niewielka liczba ankietowanych zataiła przed rodziną i znajomymi informację o chorobie.

Nosiciel WZW - szczerość w kontaktach z rodziną

Nosiciel WZW - powód zatajenia choroby

Zdecydowana większość ludzi informuje swoich partnerów seksualnych o chorobie. To jest godna pochwały decyzja, gdyż prezerwatywa nie daje nam 100% zabezpieczenia przed chorobami.

Nosiciel WZW - informowanie partnerów seksualnych.

W kolejnej części przeanalizujemy następną porcję pytań związanych z wpływem WZW na nasze życie.

Artykuł opracowano na podstawie ankiety przeprowadzonej przez jednego z pracowników poradni hepatologicznej.