Sofosbuwir – tabletki Sovaldi 1/2

Sofosbuwir – lek na WZW typu C

Sofosbuwir w tabletkach Sovaldi, w terapii skojarzeniowej z innymi lekami, jest wskazany do leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C, przede wszystkim u osób dorosłych. Sofosbuwir (w leku Sovaldi) jest rozprowadzany w postaci powlekanych żółtych tabletek. Jak zawsze w przypadku WZW leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza mającego doświadczenie w leczeniu tego zapalenia. Tabletki przyjmuje się raz dziennie z pożywieniem.

Czas trwania terapii

Czas leczenia sofosbuwirem zależy od genotypu wirusa jakim zarażony jest pacjent oraz od innych substancji stosowanych w terapii skojarzonej. Dla genotypów 1, 4, 5 i 6 w przypadku terapii lekami Sovaldi + rybawiryna + peginterferon alfa leczenie trwa 12 tygodni, a bez interferonu 24 tygodnie (jeśli pacjent nie może przyjmować interferonu z jakiegoś). Dla genotypu 2 stosuje się leki Sovaldi + rybawiryna przez 12 tygodni. Dla genotypu 3 stosuje się terapię Sovaldi + rybawiryna + peginterferon alfa przez 12 tygodni lub bez interferonu przez 24 tygodnie. W przypadku konieczności przeszczepu wątroby stosuje się terapię Sovaldi + rybawiryna do czasu operacji. Dawkę rybawiryny ustala lekarz na podstawie masy ciała pacjenta.

Sofosbuwir – przeciwwskazania do stosowania

Nadwrażliwość na następujące substancje:

 1. sofosbuwir,
 2. annitol,
 3. Celuloza mikrokrystaliczna,
 4. kroskarmeloza sodowa,
 5. krzemionka koloidalna bezwodna,
 6. stearynian magnezu,
 7. alkohol poliwinylowy,
 8. dwutlenek tytanu,
 9. makrogol,
 10. talk,
 11. żółty tlenek żelaza

Charakterystyka produktu leczniczego zawiera spory dział opisujący interakcję substancji z innymi lekami. Warto się z nim zapoznać, aby mieć świadomość zmian, jakie mogą nastąpić w organizmie przy przyjmowaniu innych leków z tabletkami Sovaldi (np. zmianę stężenia leku). Może nastąpić konieczność zwiększenia dawki leku.

Wpływ na płodność, ciążę i prowadzenie pojazdów

W przypadku przyjmowania leku w terapii skojarzonej z rybawiryną i interferonem należy stosować skuteczne metody antykoncepcji by zapobiec ewentualnej ciąży. Lek w tym przypadku ma wpływ na organizm kobiety oraz mężczyzny. Brak jest badań dotyczących stosowania leku u kobiet w ciąży. Nie można jednak wykluczyć jego szkodliwego działania na płód. Nie wiadomo czy sofosbuwir przenika do mleka matki, nie można też wyklucz zagrożenia dla noworodków płynącego z przyjmowania leków przez matkę. Nie ma też informacji dotyczących wpływu leku na płodność u ludzi.

Sofosbuwir ma umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. W czasie terapii mogą występować takie objawy niepożądane jak zmęczenie, zaburzenia uwagi, zawroty głowy i niewyraźne widzenie.

Więcej na temat działa niepożądanych będzie można przeczytać w następnej części artykułu.

Charakterystyka produktu leczniczego Sovaldi.