Wątroba – twoja prywatna oczyszczalnia

Wątroba – co ja właściwie o niej wiem?

Kiedyś wiedziałem naprawdę niewiele, że jest sporych rozmiarów, że oczyszcza organizm z toksyn i że leży gdzieś po prawej stronie. Teraz już umiem ją wskazać, wiem, że jest niezwykle istotna dla naszego funkcjonowania oraz, iż ma spore rozmiary. Warto o nią dbać i ją pielęgnować. Ale przeczytajmy najpierw co wspomina o niej najpopularniejsza encyklopedia internetu:

Wątroba– wielofunkcyjny gruczoł obecny u wszystkich kręgowców, a także u niektórych innych zwierząt. Stanowi część układu pokarmowego położoną wewnątrzotrzewnowo (Wikipedia)

To tak w skrócie, a teraz coś więcej i dokładniej.

Wątroba to największy narząd znajdujący się wewnątrz organizmu. Spełnia około 500 funkcji i jest niezwykle skomplikowanej budowy. W dalszym ciągu nie potrafimy jej zastąpić żadnym urządzeniem.

No dobrze, 500 funkcji to całkiem sporo, ale na pewno jakieś z tej puli się wyróżniają i są szczególnie istotne dla działania organizmu. Najważniejszymi funkcjami wątroby są:

  1. zarządzanie tłuszczem – poprzez produkcję żółci, która go rozpuszcza,
  2. zarządzanie cukrem – wątroba jest w stanie wytwarzać i zarządzać wydzielaniem glukozy,
  3. odtruwanie – najistotniejsza funkcja z punktu widzenia imprezowiczów. Wątroba jest w stanie rozkładać trujące substancje na mniej niebezpieczne,
  4. magazynowanie – wątroba to ogromny magazyn krwi, żelaza i witamin. Jeśli organizm dozna urazu powodującego krwotok, to wątroba uwalnia zmagazynowaną krew do krwiobiegu.
  5. termoregulacja – wątroba podgrzewa krew

Co grozi mojej oczyszczalni?

Z powyższych informacji możemy wywnioskować, że wątroba jest wręcz idealnym organem, który zrobi dla nas wszystko. Jest jednak jeden zasadniczy minus, wątroba nie boli, a przynajmniej nie do momentu, w którym jest już z nią źle. Nie ma ona niestety żadnych „ostrzegaczy”, a gdy już boli to najczęściej jest po prostu powiększona i uciska inne narządy, a te dają nam znać, że coś jest nie tak. Dlatego, gdy zaczynamy czuć, że z wątrobą dzieje się coś złego, to powinniśmy natychmiast odwiedzić lekarza. Jakie symptomy powinny nas niepokoić? Gdy zauważymy utratę wagi, bóle brzucha, ciemny mocz lub zmiany w stolcu (odbarwienie), to powinien to być dla nas sygnał ostrzegawczy. A co grozi mojej oczyszczalni? Oto lista najczęstszych chorób wątroby: stłuszczenie, zatrucie, marskość, WZW (A, B, C, D, E), urazy. Jak konserwować wątrobę, żeby służyła nam jak najdłużej? Pisałem już kiedyś o tym w artykule WZW typu B – przykazania chorego. Zacznijmy zdrowo żyć, a wątroba będzie nam wdzięczna.