Włóknienie wątroby – metody badania.

Włóknienie wątroby – jak możemy je zbadać

Biopsja

Dzięki postępowi medycyny informację o stopniu włóknienia wątroby możemy uzyskać na wiele sposobów. Najbardziej popularnym, bo jest to bodajże jedyny sposób refundowany przez NFZ jest biopsja. Niestety badanie jest bardzo ryzykowne i inwazyjne a polega ono na nakłuciu ciała igłą biopsyjną i pobranie za jej pomocą kawałka wątroby.

Fibroscan

Innym, polecanym sposobem na uzyskanie obrazu stanu włóknienia wątroby jest posłużenie się aparatem o nazwie Fibroscan. Badanie bardzo przypomina USG, jest wykonywane bez konieczności hospitalizacji, bezbolesne i nie niesie za sobą ryzyka żadnych powikłań. Niestety NFZ go nie refunduje, dlatego trzeba je wykonać na własny koszt. Ponadto, aby zakwalifikować się do leczenia WZW typu C, należy mimo wszystko wykonać biopsję wątroby.

Istnieją także inne metody określenia stopnia włóknienia wątroby.

FibroTest i FibroMax

FibroTest i FibroMax to metody nieinwazyjnej diagnostyki wątroby stanowiące alternatywę dla biopsji. Aby móc ocenić stan wątroby wykonuje się badanie krwi pod kontem kilku czynników, a następnie poddaje się je analizie komputerowej. Program na podstawie wyników badań jest w stanie określić stopień włóknienia wątroby, aktywności martwiczo-zapalnej i stłuszczenia wątroby. Badanie zostało opracowane we Francji, cechuje się dużą skutecznością i dokładnością. Umożliwia również zdiagnozowanie pacjentów, którzy z powodu przeciwwskazań nie mogą zostać poddani biopsji.

Test ELF

Test ten umożliwia nieinwazyjne rozpoznanie i ocenę zaawansowania marskości, a co za tym idzie włóknienie wątroby, a raczej stopień zaawansowania tego procesu.